Rozhovor s pani Kateřinou Hronovou, redaktorkou edície Najlepšie svetové čítanie

Milí čitatelia, určite ste si všimli, že vaše obľúbené knihy z edície Najlepšie svetové čítanie zmenili vzhľad. Vyspovedali sme pre vás zástupkyňu šéfredaktora a vedúcu redaktorku českej a slovenskej edície Najlepšie svetové čítanie, pani Kateřinu Hronovú.

Najnovší zväzok edície Najlepšie svetové čítanie vyzerá inak, ako sme boli zvyknutí. Prečo?

Príprave edície Najlepšie svetové čítanie venujeme veľkú pozornosť a snažíme sa ju neustále obsahovo aj graficky vylepšovať a rozvíjať. Po štyroch rokoch nastal čas na výraznejšiu zmenu. Verím, že sa bude čitateľom páčiť nová, modernejšia a elegantnejšia podoba našich kníh.

Mení sa nejakým spôsobom zameranie edície?

Nie, naďalej ide o výber najlepších titulov súčasnej populárnej beletrie.
V každom zväzku nájdete štyri tituly zväčša od angloamerických autorov – detektívky, trilery, romány pre ženy, občas skutočný príbeh, prípadne historický alebo humoristický román.

Ako a podľa akých kritérií vyberáte tituly do edície Najlepšie svetové čítanie?

Veľa čítame. (smiech) Sledujeme, čo vydávajú naše sesterské redakcie a výsledný zväzok štyroch titulov zostavujeme našim čitateľom na mieru. Snažíme sa, aby si spomedzi titulov vybrali ženy aj muži, kombinujeme žánre. Obľúbených spisovateľov, ktorých romány sú celosvetovými bestsellermi, dopĺňame menej známymi autormi, ktorí si ale podľa nášho názoru zaslúžia pozornosť a budú prínosom pre edíciu.

Z koľkých titulov ročne vyberáte?

V našej redakcii asi tak zo stovky titulov. V Anglicku a Amerike, kde vznikajú edície, z ktorých si následne vyberáme my, však redaktori ročne prečítajú zhruba päťsto kníh a prezrú päťkrát toľko. Spolupráca s nakladateľstvami, ktoré vydávajú úplné verzie, je výborná a ich skúsenosti s výberom vhodných titulov sú obrovské – veď americká edícia vychádza už od roku 1950!

Môžete nám prezradiť, aké tituly pre nás pripravujete v najbližšom čase?

V aktuálnom zväzku by som rada upozornila na Poslednú prednášku Randyho Pauscha. Je to naozaj inšpiratívna kniha, ktorá určite stojí za prečítanie.

Z nasledujúceho zväzku odporúčam výborný román Krasojazdkyňa od Jojo Moyesovej o dospievajúcom dievčati v ťažkej životnej situácii, ktorú zachráni láska ku koňom. Môžete sa ale tešiť aj na ďalšieho Dicka Francisa a Lee Childa, novú indiánsku detektívku Williama Kenta Krugera, na Joy Fieldingovú, Michaela Palmera a veľa iných skvelých autorov.

Knihy z edície Najlepšie svetové čítanie si môžete objednať tu.